Център за медиация
Уважаеми потребители,
Уведомяваме ви, че от 10 декември 2013 г. в Съдебна палата Благоевград функционира Център по медиация с работно време от 09:00 до 17:00 часа. Координатор на центъра за Окръжен съд-Благоевград е Василка Георгиева, с телефон за връзка: 073/889840.
ЩО Е МЕДИАЦИЯ
Медиацията е способ за доброволно извънсъдебно разрешаване на спорове. Това е процедура при която спорещите страни сами и по своя воля, подпомогнати от трето, неутрално и безпристрастно лице-медиатор, могат да постигнат взаимно приемливо споразумение.
ЦЕЛ НА МЕДИАЦИЯТА
Целта на медиацията е чрез помирение и двете страни да бъдат еднакво удовлетворени от постигнатото в разрешаване на спора, без нито една от тях да бъде губеща страна.
ПРЕДИМСТВА НА МЕДИАЦИЯТА
Тя е ДОБРОВОЛНА - провежда се в удобно за страните време. Страните по спора сами контролират резултата от процедурата, като по своя воля могат по всяко време да се оттеглят;
Тя е ПОВЕРИТЕЛНА и БЕЗПРИТРАСТНА - Разговорите и споразуменията между страните се запазват поверителни. Липсва налагане на чужда воля върху спорещите и няма губеща страна;
Тя е ИКОНОМИЧНА АЛТЕРНАТИВА за гражданите и бизнеса - спестява на страните време и средства в сравнение със съдебната процедура;
Тя е ЕФЕКТИВНА - в болшинството от случаите се регистрира постигане на споразумение чрез медиация. В повечето случаи тя възстановява и запазва взаимоотношенията между страните.
СПОРОВЕ РАЗРЕШАВАНИ ЧРЕЗ МЕДИАЦИЯ
Чрез медиация могат да се разрешават следните видове спорове:
- Граждански - семейни, битови, вещни, облигационни;
- Търговски - между търговци, по търговски сделки, членство в търговски дружества, банкиови и финансови спорове;
- Трудови - по трудови договори за прекратяване, обезщетения, трудови възнаграждения, трудов стаж и др.;
- Потребителски – гаранционни срокове и рекламации;
- Непознолено увреждане - имуществени и неимуществени вреди домашно насилие
- Строителни - между граждани, архитекти, проектанти, строители, надзорници и др.
- Застраховатерни - застраховки, изплащане на застрахователни обезщетения и др.
- публични - екологични, етнически и др.
- Имуществени - движимо и недвижимо имущество;
- Административни - за наследници, междусъседски спорове;
- Наказателни - в случаите, когато Наказателно-процесуалният кодекс го допуска.
ПРОЦЕДУРА ПО ЗАПОЧВАНЕ НА МЕДИАЦИЯ
Медиацията може да започне както по време на възникване на спора, така и по време на съдебен процес. Всяка от страните по спора, както и съда, могат да инициират започване на медиация.
По време на медиацията задължително участва медиатор - обучен в техниките на медиационния процес специалист и регистриран в Единния регистър на медиаторите, чиято роля е да изслушва, улеснява, подпомага и напътства страните за постигане на ефективна взаимоудовлетворителна за тях спогодба относно възникналия помежду им спор.
При съгласие на спорещите страни с избора на медиатор и започване на медиационна процедура, същите подписват споразумение в което договарят начина и условията за провеждане на медиацията, като за участието на медиатора се заплаща такса по Тарифа за таксите за медиация - много по-малка, в сравнение с размера на съдебните такси.
При постигане на съгласие по време на медиацията, страните могат да оформят писмено споразумение, което да обвърже страните с договореното в него и същото може да бъде изпълнено принудително, когато е одобрено в съд или е сключено с нотариална заверка на подписите.